Robot Nedir?

Robot Nedir?

Robot: bir mühendislik ürünü olması sebebiyle, algılama yeteneği olan, programlanabilen, mekanik ve elektronik birimlerden oluşan, yapay zeka teknolojisi ile canlıların davranışlarını taklit edebilen ve fiziksel yeteneklere sahip öğeler içeren bir teknoloji ürünüdür.

Robotların çalışma prensibi, operatör yardımıyla çalışmanın yanı sıra bilgisayar programlarının kontrolünde de çalışabilir.

Robotlar genel olarak endüstriyel üretimler de kullanılırlar. Ağırlıklı olarak otomotiv sanayide kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra bazı işletmeler de ve hatta evlerde bile kullanılmaya başlamıştır.

Robotları genel olarak Böcek ve Otonom robotlar olarak iki kategoride inceleyebiliriz.

Böcek robotlar, kumanda yardımı ile kontrol edilen bir robot veya daha fazla robotun hareketlerinin belirlenmesi ile gerçekleşir. Kontrol edilen böcek robotların adeti bir kumandada dört haneli sayılara kadar ulaşabilmektedir.

Otonom robotlar ise kendine özel bir bilgisayarı olan ve kendi iç yapısında bulunan bir kontrol merkezi vardır. Mikroişlemciler ve mikroişlemcilere gömülen yazılımlar. Sensörler ile çevresinden aldığı verileri değerlendirerek bir sonuca ulaşır ve bu sonuç neticesine göre hareket eder.

Share This

Leave a Comment