osman gazi dönemi

Osman Gazi Dönemi (1281-1326)

Osman Gazi Dönemi

1258 yılında Bilecik’in Söğüt ilçesinde dünyaya gelen Osman Gazi ‘nin saltanatı 1281 ve 1326 yılları arasındadır. Babası, Anadolu Selçuklu Devletinde bir uç beyi olan Ertuğrul Gazi, annesi ise Hayme hatundur. Devlet sınırları Osman Gazi’nin döneminde 4.800km2’den 16.000 km2’ye kadar yükselmiştir. 1326 yılında Bursa’da vefat etmiştir ve türbesi Bursa Hisar ilçesinde Gümüşlü Kümbettedir.

Osman Bey’in Çoban bey, Pazarlı bey, Hamid bey, Orhan bey, Melik bey, Alaaddin Ali bey ve Savcı bey olmak üzere 7 erkek çocuğu , Fatma hatun olmak üzere de 1 kızı olmuştur.

Osman Bey’in Kayı Boyunun Başına Geçişi

Osman Gazi Kayı boyunun yönetiminde 1281 yılında 23 yaşındayken geçmiştir. Osman Gazi’nin Bizans’a yapmış olduğu seferler neticesinde devlet sınırları azımsanmayacak şekilde yükselmiştir. Osman Gazi kılıç kuşanmakta, ata binmekte ve savaşmakta usta olan bir hükümdardır.

Osman Gazi’nin Kuran-ı Kerim’e göstermiş olduğu saygı

Bir rivayete göre bir gün Osman Gazi,bir ahi şeyhi olan Şeyh Edebali’nin evine misafir olur. Yatmakta olacağı yatağın kenarında rahle üzerinde Kuran-ı kerim olduğunu görür. bu nedenle o gece o yatakta uyumak içine sinmez ve sabaha kadar Kuran-ı Kerim’in başı ucunda ayakta elleri önde bağlı, başı öne eğik bir vaziyette beklemiş. sabah namazı için kendisini uyandırmaya gelenler tarafından bu vaziyette görülünce, odaya girenler meraklarını gidermek için Osman Gazi’ye, neden öylece ayakta beklemektesin ve neden bu gece yatağında uyumadın diye sorarlar. Osman Gazi ise yatağın kenarında rahle varken öylece ayağımı uzatarak uyumak içime sinmedi diye cevap verir. Odaya girenler bu durumu Şeyh Edebali’ye aktarırlar. Şeyh Edebali’nin tepkisi ise; biz kendimizi derviş bilirdik. Osman bey bizden daha derviş çıktı diyerek o güne kadar kızını Osman Bey’e vermeyen Şeyh Edebali kızı olan Malhun Hatun’u Osman Bey’e verir.

Osmanlı Devletinin kuruluşu

Osman Gazi, Gazi Abdurrahman, Samsa Çavuş, Akçakoca, ve Konur Alp gibi yetenekli, değerli ve başarılı komutanlarla birlikte Bizans’a karşı pek çok kez sefere çıkmıştır. Sene 1299’a gelindiğinde bir 27 Ocak günü Osman bey bağımsızlığını ilan edecek ve 623 yıl sürecek olan imparatorluğun temellerini atmış olacaktı.

Osman bey döneminde Göynük, Yarhisar, Yenişehir, İnegöl, Karacahisar, Mudurnu, Akhisar, Gevye, Kocahisar, Lefke ve Malkara fethedilmiştir.Ayrıca, kendisine İslam dinine vermiş olduğu hizmetlerden ötürü ‘Fahreddin’ yani dinin övüncü anlamına gelen bir isim takılmıştır. Şüphesiz Osman Bey’in dinine bağlı bir hükümdar, büyük, kudretli ve adaletli olmasında, babası Ertuğrul Gazi ve Şeyh Edebali’nin emeklerinin büyük olduğunu görüyoruz..

Bursa’yı 1314 yılında kuşatmasına rağmen alamamıştır. 1321 yılında hastalığından ötürü yönetimi oğlu Orhan gazi’ye bırakacaktır. Osman bey 1326 yılında yakalanmış olduğu gut hastalığı nedeniyle vefat etmiştir.

Koyunhisar savaşı (1302)

1302 yılında Osmanlı ile Bizans ordusu arasında doğrudan yapılan ilk savaştır. 2000 Bizans askerine karşı, 5000 Osmanlı askeri bu savaşta yerini almıştır. Osman Gazi, Domaniç, Kucahisar ve Bizans zaferlerinin ardından İznik’i gözüne kestirmiş ve kendisine hedef olarak seçmiştir. Bu durumdan rahatsız olan Rumeli’de bulunan Hristiyan beyleri ve Bizans valileri, Bizans’ın başında bulunan 9.Mihail Palaigolos’tan yardım istediler. Buradaki durum üzerine, zaten Bizans için bir tehlike unsuru olarak kabul edilen Türklere karşı 5 farklı ilin tekfurları güçlerini birleştirerek Osmanlıya karşı savaştılar. Osmanlı beyliği Bizans’ın tekfurlarını mağlup etmeyi başarması ile büyük bir zafere ulaşıldı. Bu seferin ardından o dönemde zaten gücü zayıflamış olan Bizans dahada zayıflamış oldu. Osman Gazi, bu seferin ardından güven kazanmış ve ününe ün katmıştır. Ayrıca Anadolu’nun bir çok yerinden Osmanlı ordusuna gönüllü olarak katılmak isteyenlerin sayısı azımsanmayacak seviyeye ulaşmıştır.

Osman Gazi’nin oğlu Orhan Gazi’ye vasiyeti

 • Din işlerine dikkat et
 • Devlet hazinesini koru
 • Din ve devlet işlerinin güçlenmesi için farzlara dikkat et
 • Devletin servetini çoğaltmaya çalış
 • Askerinle ve malınla gururlanma
 • Gereksiz harcamalardan ve israftan kaçın
 • Sadık olan ve Allah rızası gözeterek çalışan devlet erkanını koru
 • Alimler, edipler, sanatçılar; bunlar devlet bedeninin gücüdür. Onlara iltifat ve ikramlarda bulun
 • Halkın düşman istilasına uğramasından onları koru
 • Halkın rızasını kazan
 • Senden sonra başa gelenlere de bu vasiyetler de bulun
Kaynaklar
 • https://www.sabah.com.tr/kultur-sanat/2018/12/30/koyunhisar-savasi-onemi-nedir-koyunhisar-savasi-hangi-tarihte-yapildi
 • Yavuz Bahadıroğlu Osmanlı Padişahları kitabı
 • https://www.ogunhaber.com/genel/ilk-osmanli-bizans-savasi-koyunhisar-796461h.html
 • https://www.ahaber.com.tr/magazin/2019/11/27/osman-gazi-kimdir-osman-gazi-osman-bey-esleri-ve-cocuklari-kimdir-osman-gazinin-hayati-ve-fethettigi-topraklar

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir