Yaşar Kemal (1923-2015)

Norm Bilgi
2020-02-15 11:21:43yasar kemal kimdir

Asıl adı Kemal Sadık Gökçeli olan ve edebiyat dünyasında Yaşar Kemal olarak bilinen yazar 6 Ekim 1923 yılında Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde doğmuştur. 1923 yılında doğmasına rağmen nüfusa kaydı 1926 yılında'dır. Babası Çiftçi Sadık Efendi , annesi ise Nigar hanım'dır. Birinci Dünya Savaşı nedeniyle Van Gölü çevresinde bulunan Emis köyünden Osmaniye Kadirli'de bulunan Hemite köyüne göç ettiler. Babası Sadık Efendi, yaralı halde bulduğu Yusuf adında bir çocuğu evlatlık edindi ve bu çocuk tarafından Yaşar Kemal henüz 4 yaşındayken, Yaşar Kemal'in gözleri önünde öldürüldü. Bu üzücü olayın etkisiyle 8 yıl kadar kekeme konuştu. Ayrıca küçük yaşlarda geçirdiği bir kaza sonucu sağ gözünü kaybetmiştir.

Yazmaya ilgisi ise, yaşadığı köye gelen bir tuhafiyecinin köy kadınlarının borcunu yazmasıyla başlar.İlkokulu Kadirli Cumhuriyet İlkokulu'nda okudu. Eserleri 1940'lı yıllarda Beşpınar, Kovan, Millet, Ülke ve Çığ Dergisi gibi dergilerde yayınlandı. Yaşar Kemal, orta öğrenimini yarıda kesmek durumunda kaldı. Öğrenimini yarıda kesmesinin ardından Irgat katipliği, çeltik tarlalarında kontrolörlük, traktör sürücülüğü, kütüphane memurluğu, öğretmen vekilliği, ırgatbaşlık gibi geçici işlerde çalıştı. Abidin Dino, Arif Dino, Güzin Dino, Nurullah Ataç ve Pertev Naili Boratav ile tanıştı. Siyasi nedenlerle henüz 17 yaşındayken tutuklandı.

Vatani görevini tamamladıktan sonra 1946 yılında İstanbul'da bir Fransız şirketinde gaz kontrol memuru olarak çalıştı. 1948'de tekrar Kadirli'ye döndü. Bir süre arzuhalcilik ve çeltik tarlalarında ise kontrolörlük işinde çalıştı. 1950 yılında 142. maddeyi ihlal etmek suçundan hapse atıldı. 1951 yılında hapisten çıkan Yaşar Kemal İstanbul'a yerleşme kararı aldı.

İstanbul'a ilk geldiği zamanlarda kısa bir süre işsizlik yaşadı. Daha sonra Cumhuriyet gazetesinde röportaj ve fıkra yazdı. Yazmış olduğu yazılarında, gerçek hayatta insanların yaşamış olduğu sıkıntıları, gündelik yaşama dair ne varsa ince ayrıntısına kadar işleyen yalın bir üslubu vardı. Bu dönem de 'Dünyanın En Büyük Çiftliğinde Yedi Gün' adlı yayınlamış olduğu röportajıyla Gazeteciler Cemiyeti tarafından 'Özel Başarı Armağanı' ödülüne layık görüldü.

1950'li yıllarda 'Bebek', 'Dükkancı', Sarı Sıcak', 'Memet ile Memet' yayınlandı. Edebiyatımızdaki baş yapıtlardan biri olan 'İnce Memed' isimli romanını ise 1955 yılında okurların beğenisine sundu. Yazmış olduğu bu roman ona 'Varlık Roman Armağanı'nı kazandırmıştır.

Yaşar Kemal 1962 yılında İşçi partisinde görev aldı. 1963 yılına kadar Cumhuriyet gazetesinde yazmaya devam etti. 1963 yılından sonra tamamen roman yazmaya odaklandı. 1967'de 'Ant' isimli derginin kurucuları arasında yerini aldı. Dergide yayınlanan yazılar nedeniyle 18 ay kadar hapse mahkum edildi. Fakat bu karar Yargıtay'dan döndü ve ceza almadı. 1973 yılında kurulan Türkiye Yazarlar Sendikası'nın kurucu üyeleri arasında yer aldı. 1974-1975 yılları arasında ise Genel Başkanlığını yürüttü.

1974 yılında 'Madralı Roman Ödülü', 1977 yılında Fransa'da Yılın En İyi Yabancı Romanı', 1982 yılında 'Del Duca Ödülü' verildi. Fransada 1984 yılında ' Légion D'honneur' nişanı verildi. Bunun yanı sıra bir çok kez Nobel ödülüne aday gösterilmiştir.

1995 yılında Almanya'da 'Der Spiegel' isimli derdide yayınlanan yazısı nedeniyle yargılandı ve 20 ay hapis cezası aldı. Aklanması nedeniyle cezaevinde yatmadı.

Yaşar Kemal, 14 Ocak 2015 tarihinde solunum sorunları nedeniyle İstanbul'da vefat etmiştir.

Romanları

İnce Memed (1,2,3,4), Teneke, Orta Direk, Ölmez Otu, Yer Demir Gök Bakır, Akçasazın Ağaları/ Demiciler Çarşısı Cinayeti / Yusufcuk Yusuf, Yılanı Öldürseler, Kuşlar da Gitti, Al Gözlüm Seyreyle Salih, Deniz Küstü, Hüyük'teki Nar Ağacı, Deniz KÜstü, Yağmurcuk Kuşu, Kale Kapısı/Kimsecik II, Kanın Sesi/ Kimsecik III, Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana/ Bir Ada Hİkayesi I , Karıncanın Su İçtiği/ Bir Ada Hikayesi II, Tanyeri Horozları / Bir Ada Hikayesi III, Çıplak Deniz Çıplak Ada / Bir Ada Hikayesi IV, Tek Kanatlı Bir Kuş ve Çocuk romanı olarak Filler Sultanı ile Kırmızı Topal Karınca

Öykü

Sarı Sıcak ve Bütün Hikayeler

Röportaj

Çukurova Yan Yana, Peribacaları, Yanan Ormanlarda 50 Gün, Bu Diyar Baştan Başa, Bir Bulut Kaybıyor, Allahın Askerleri, Çocukları İnsandır, Röportaj yazarlığında 60 Yıl

Deneme ve Derleme

Taş Çatlasa, Baldaki Tuz, Ağıtlar, Ağacın Çürüğü, Yayımlanmamış 10 Ağıt, Ustadır Arı, Sarı Defterdekiler, Zulmün Artsın, Binbir Çiçekli Bahçe,

Destansı Roman

Binboğalar Efsanesi, Ağrı Dağı Efsanesi, Üç Anadolu Efsanesi, Çakırcalı Efe

Çeviri

Ayışığı Kuyumcuları

Şiir

Bugünlere Bahar İndi

Sosyal Medyada Paylaş