Voleybol Nedir?

Norm Bilgi
2020-02-25 17:16:56voleybol nedir, voleybol oyun kuralları nelerdir

Voleybol, iki takımın karşı karşıya geldiği ve 6'şar kişiden oluşan ve top bir takımın kendi alanındayken oyuncuların topa elle en fazla 3 defa dokunarak ve topu rakip takımın sahasına belirlenen çizgiler dahilinde atarak sayı kazanma mantığına dayanır. Voleybol'un Amerika'da 1885 yılında icat edildiği bilinir. İlk deneme bir okulda öğretmenlik yapan William Morgan tarafından gerçekleştirildi. William Morgan basketbol topunun içindeki lastikle ve elle birbirine pas atılarak bir oyun oynanabileeğini düşünmüştü. Yapılan denelemeler neticesinde voleybol 1. Dünya savaşı zamanların da Avrupa'ya ve Uzakdoğu'ya yaılmış oldu. Olimpiyatlarda yer alması ise 1964 Tokyo olimpiyatlarıyla birlikte olmuştur.

Voleybol nasıl oynanır ?

Maçta toplam 5 set vardır. 3 set oyun kazanan takım maçı da kazanmış olur. Beşinci set hariç her set 25 puandır. Eşitlik durumunda iki fark olana kadar set devam eder. Beşinci set, kazananın belirleneceği son set olmanın yanı sıra set puanı toplam 15 puandır. ”Libero” defansif bir oyuncudur. Defansta istediği yerde oynayabilir. Ön tarafa geçemez, blok yapamaz, servis atamaz. Forması takım arkadaşlarından farklı renktedir. Her sette altı değişiklik yapma hakkı vardır. Sadece ön alanda oynayan oyuncular bloğa çıkabilir. Blok, top fileyi geçmeden yapılmalıdır. Blok sayı olarak sayılamaz.

Voleybol saha özellikleri
Voleybol Sahasının Özellikleri

Voleybol Sahasının Özellikleri Nedir?

Voleybol sahası s,metrik bir biçimde 18x9 metre ölçülerinde dikdörtgen olmak zorundadır. Sahanın orta noktasından bir file yardımı ile ikiye bölünmüştür. Fileden 3 metre geriye kalan kısım atak alanı olarak ifade edilir.Maç yapılacak sahanın üstünde bulunan ve serbest oyun boşluğu denilen kısım, her türlü engel olabilecek durumlardan arındırılmış olmalıdır. Serbest oyun boşluğu, maç sahasının yüzeyinden ölçüldüğü zaman en az 7 metre yüksekliğinde olması kabul edilir.FIVB’nin Dünya karşılaşmalarında serbest oyun boşluğu, maç sahasının yüzeyinden ölçüldüğü zaman en az 12.5 m. yüksekliğinde olması gerekir.

Saha Çizgileri

Tüm çizgiler 5 cm. genişliğinde, zeminden ve diğer renklerden farklı olmak üzere açık renk olması mecburidir. Sınır çizgileri, İki dip ve iki yan çizgi oyun alanını belirler. Dip ve yan çizgilerin her ikisi de oyun alanının boyutlarına dahil olarak çizilir. Orta çizgi' nin tam ortası oyun alanını 9 x 9 m. boyutlarında iki eşit alana böler. Hücum çizgisi, oyun alanında orta çizginin ortasından geriye uzanan 3 m.’lik bir hücum çizgisi çizilmelidir. FIVB’nin Dünya karşılaşmaları’nda hücum çizgisi, yan çizgilerden itibaren toplam da 1.75 m.’lik kesik çizgilerle uzatıldığı bilinir. 5 cm. eninde, 15 cm. boyunda ki, 5 adet kısa çizgi 20 cm. aralıklarla çizilir.

File Hakkında

File, orta çizginin üstünde ve dik bir konumda bulunur. Erkek karşılaşmaların da 2.43 metre, bayan karşılaşmaların da 2.24 m. yüksekliğinde olmalıdır. Filenin yüksekliği maç alanının tam ortasından ölçülmelidir. Filenin iki kenar yüksekliğinin de aynı olması zorunludur. Filenin, genişliğini 1 metre, uzunluğu 9.50 metre ve 10 cm’lik karelerden oluşan siyah iplerden yapılmıştır. Filenin üst tarafında 5 cm. genişliğinde, beyaz çadır bezinden ve iki kat olan yatay bir bant file uzunluğunca dikilmiştir.

YAN BANTLAR
İki adet beyaz bant, iki yan çizginin üstünde yer alacak konumda ve fileye dik olarak bağlanır. 1 m. uzunluğunda ve 5 cm. genişliğinde olmalı ve filenin bir parçası olarak görülür.

ANTENLER
Anten, 10 mm. çapında ve 1.80 m. uzunluğunda esnek bir çubuktur.Anten, yan bandın dış tarafına bağlanır.

DİREKLER
Direkler 2.55 metre yüksekliğinde ve ayarlanabilir olması gerekir. yan çizgilerin dışından 0.50-1.00 metrelik mesafede yerleştirilmelidir. Ayrıca direkler yuvarlak ve düzgün olmalıdır. Zemine tel kullanılmadan tutrulabilmelidir. Engelleyici ve tehlikeli unsurları barındırmaması da gerekir.

Sosyal Medyada Paylaş