Uygun Ayakkabı Seçimi ve Ayakkabı Tarihi İle İlgili Bilgiler

Norm Bilgi
2020-11-04 19:20:32uygun ayakkabi seçimi

Ayakkabı, temel olarak ayağın tabanını korumaya yarayan sağlam, tabanı deri, ahşap, kauçuk veya plastikten yapılmış bir ayak koruyucusudur.

Büyümekte olan çocuklar için, ayak uzunluğunda beklenen büyüme için ayak parmaklarının önünde yeterli alana sahip ayakkabı seçmek ekonomik olarak uygundur. Ayakkabılar, özellikle deriden olanlar giyilerek ayağın şekline uyum sağlar. Ayaklar, ısı nedeniyle artan kan akışıyla ve ayrıca gün boyunca, özellikle bacakların çok az hareket ettirildiği ve çok fazla ayakta durduğu zaman şişer. Yaş ilerledikçe ayak kemeri biraz batar, ayakları daha uzun ve biraz daha geniş yapar.

Ayak parmaklarınızın ucunu kendiniz hissetmek, deneme çorapları kullanmak, parmak uçlarınızın konumunu parmak uçlarınız veya başparmağınızla ayakkabı kapağından hissetmek faydalıdır.

Günümüzde en çok revaçta olan ayakkabı modelleri arasında spor ayakkabılar gelmektedir. Spor ayakkabı modelleri, hem görünüm açısından göz zevki veren ve de rahatlığıyla da en çok tercih edilen ayakkabı modellerinden birisi olmuştur.

@hkn.spor izmirde bir ayakkabi mağazası
Kaliteli modellerin yer aldığı güvenilir alışverişin adresi @hkn.spor

İnstagram'da satış yapan, kaliteli ve müşteri memnuniyetinin ön planda olduğu, ayrıca çok ucuz modellerin olduğu @hkn.spor sayfasını takip etmenizi öneririm.

Ayakkabı Tarihi

  • Taş Devri döneminde muhtemelen başlangıçta hayvan derilerini ayaklarının ve buzağılarının etrafına sardılar. Çizmeler, zaman içinde soğuğa karşı bu en ilkel koruma biçiminden geliştirildi.
  • Yüksek ve Geç Orta Çağ dönemi ile ilgili Arkeolojik buluntular ve çağdaş görüntüler, Orta Çağ'da (MS 800-1500) kuzey ve orta Avrupa'nın kentsel yerleşim yerlerinde deri ayakkabıların çoğunlukla ters çevrilebilir dikişlerle giyildiği sonucuna varıyor.
  • 20. yüzyıl Krom tuzları ile daha yeni tabaklama işlemleri, o zamana kadar kullanılan bitkisel tabaklanmış üst derilere kıyasla tasarım seçeneklerini genişletti. Daha ince krom tabaklanmış deriler, sayalar için giderek daha fazla kullanıldı, yeni üst yüzlere iyi koşullar sağladı ve çeşitli şekillerde boyanabilirdi. Bununla birlikte, günümüzde hala yaygın olan teneke kutulardaki ayakkabı cilaları geliştirildi.

Bir Ayakkabı Kaç Kısımda Oluşur?

Bir ayakkabı iki ana kısımdan oluşur: üst kısım şaft, alt kısım taban olarak adlandırılır.

  • Üst kısım: çeşitli tabakalar ve tek tek parçaların birbirine yapıştırılmış veya dikilmiş olan kısmından oluşur. İç kısımda astar, ve dış  kısımda da deri ile kaplıdır. Dış şaft, aynı zamanda, ilerlemeyi stabilize etmek ve yönlendirmek için topuk çevresinde ayağa kadar olan bir yama topuk kapağına da sahip olabilir. Dış şaft, ön bölgesindeki, farklı alanlara bölünmüştür.
  • Alt Kısım:  en az bir modele göre meydana gelir tabanın (örneğin mokasen bir mesafede, tipik bir deri ayakkabı içinde) ya da, iç tabanın ( iç taban ) bağlı bir artı taban . Tasarıma bağlı olarak, spor ayakkabı gibi iç ve tek orta taban arasında seçim yapılabilir . Veya iç taban ek bir güverte (marka) taban veya çıkarılabilir bir iç taban ile kaplıdır . Dış taban deriden yapılmamışsa , genellikle aşağı yukarı derin bir profile sahiptir.. Topuk bölgesi genellikle ayakkabı tabanının, topuğun yüksekliğini gösterir, aksi halde sıfır dipten söz edilir.

Ayakkabıların Fonksiyonu Nedir?

Tamamen koruyucu işlevine ve birçok kullanıcı için önemli olan moda işlevine ek olarak , ayakkabının her zaman kullanıcının sosyal statüsü veya grup üyeliği ile bir ilgisi olmuştur. Eski Mısır'da, yalnızca firavunların altın veya gümüş çarşaftan sandalet giymesine izin veriliyordu ve yalnızca yüksek memurların ve rahiplerin sandalet giymesine izin veriliyordu. Eski Yunanlılar MÖ 700'de sandaletler üzerinde mücevher kullanımını düzenleyen bir yönetmelik yayınladı. Roma İmparatorluğu'nda da kimin hangi ayakkabıyı giymesine izin verildiği ve nasıl dekore edildiği konusunda net düzenlemeler vardı. 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında, “doğaya dönüş” ve barış hareketlerinin destekçileri sandalet giymeyi severdi.

Sosyal Medyada Paylaş