Salgın Hastalıklar Hakkında

Norm Bilgi
2020-03-06 11:39:20salgın hastalıklar hakkında bilgi

Bir salgın, bir insanda tekdüze bir nedenin hastalık insidansının artmasıdır. Nüfus, zaman ve yer bakımından sınırlı kaldığı ve dolayısıyla bir hastalığın büyük bir salgınına karşılık geldiği sürece.

Epidemiyoloji, belirli bir bölgede belirli bir süre içinde yeni vakaların (insidans) sayısı arttığında epidemiye işaret eder. Patlayıcı ve tardik salgınlar artış hızına göre ayrılır. Aksine, bir endemik, sınırlı bir popülasyonda bir hastalığın sürekli ortaya çıkmasıdır; insidans yaklaşık olarak aynı kalır, ancak endemik olmayan alanlara kıyasla artmaktadır. Ülkeler ve kıtalar arasında bir yayılma varsa buna pandemi denir. Hastalıkların insidansında bir azalmaya regresyon denir.
Sonu -demie dilsel olarak insanlara atıfta bulunduğundan, veteriner hekimlikte salgın yerine epizootia ve pandemik yerine panzootia terimleri de yaygındır.

Salgın Örnekleri

Salgın hastalıklar dang gibi birçok tropik hastalıktır, fakat aynı zamanda kolera, grip, tifo, veba ve çocuk felci gibi hastalıklardır. Şarbon salgınları tabakhanelerin mansap bölgesinde daha sık meydana gelirdi.

Grip durumunda, yerel nüfusun hastalıklara ve salgınlara karşı korunmasında önde gelen devlet ajansı olarak ABD CDC, belirli bir kış aylarında grip ve pnömoniden ölüm oranı ortalama bir kışa göre yüzde 7,5'ten fazla artarsa ​​grip salgını olduğunu belirtmektedir.

Ergenlerde klamidiyoz durumunda gizli bir salgın söz konusudur. Zaman içinde Ebola ateşinin "normal" salgınlarını aşan vaka ve salgınların sayısı, Batı Afrika'da 2014-2016 arası Ebola ateşi salgını ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin doğusundaki 2018'den beri Ebola ateşi salgınıdır

Etimoloji

Salgın kelimesi Yunanca epí'den (“about”) ve démos'tan (“people”) gelir. Almanca kelime Seuche (orta yüksek Alman siuche) siech ile ilgilidir. Bugün çoğunlukla ülke çapında yaygınlığı salgın olarak adlandırılan salgın hayvan hastalıkları (örneğin, ayak ve ağız hastalığı) için kullanılmaktadır.Justus Hecker, tarihsel salgın patolojinin kurucusu olarak kabul edilir.Temel üreme sayısı R 0 {\ displaystyle R_ {0}} R_0 olan bir hastalığın tam olarak 1 formata sahip olduğu endeminin aksine, enfekte olmuş her bir kişi istatistiksel olarak tam bir sonraki enfeksiyona neden olur ve hastalığın popülasyonda kalıcı olarak kalması, Bir salgın üreme oranı 1'den fazla yayılır. Bu, popülasyondaki yeni enfeksiyonların sayısının başlangıçta keskin bir şekilde arttığı anlamına gelir, ancak bu, duyarlı ancak enfekte olmayan bireylerin oranını hızla azaltır. Sonuç olarak, yeni enfeksiyonların sayısı, hastalık sonuçta popülasyonda ölene kadar bir süre sonra azalmaya devam eder.

Daha Fazla Detay

Temel üreme sayısı R 0 {\ displaystyle R_ {0}} R_0 olan bir hastalığın tam olarak 1 formata sahip olduğu endeminin aksine, enfekte olmuş her bir kişi istatistiksel olarak tam bir sonraki enfeksiyona neden olur ve hastalığın popülasyonda kalıcı olarak kalması, Bir salgın üreme oranı 1'den fazla yayılır. Bu, popülasyondaki yeni enfeksiyonların sayısının başlangıçta keskin bir şekilde arttığı anlamına gelir, ancak bu, duyarlı ancak enfekte olmayan bireylerin oranını hızla azaltır. Sonuç olarak, yeni enfeksiyonların sayısı, hastalık sonuçta popülasyonda ölene kadar bir süre sonra azalmaya devam eder.

Sosyal Medyada Paylaş