Pandemi Nedir?

Norm Bilgi
2020-03-12 17:31:49pandemi nedir

Pandemi, bir hastalığının ülkeler ve kıtalar arasında yayılmasını, daha dar anlamda bulaşıcı bir hastalığın yayılmasını tanımlamak için kullanılan terimdir. Salgının aksine, bir pandemi lokal olarak sınırlı değildir, ancak hastalığın pandemiyi etkilemediği alanlar da olabilir. Bir pandemi bildiriminin yani salgın hastalıktan pandemiye geçişin Dünya Sağlık Örgütü Genel Müdürü tarafından yapılır.

Yayılma Hikayesi

Orta Çağ'daki veba ("Kara Ölüm") Avrupa'da kısmen Ceneviz kolonilerinin ticaret ağı yoluyla yayıldı. Bugün, uçuş yolları bulaşıcı hastalıkların yayılmasının en hızlı yolu olarak kabul edilmektedir. HIV virüsünün neden olduğu AIDS, SARS, gibi salgın hastalıkların küresel bir soruna dönüşmeside hava turizmi ile olmuştur. SARS için klasik dağıtım kanalları hala Asya'da kabul edilirken, Kanada'da artan hastalık sayısı bu seyahat etkisini zaten açıkça gösterdi. Güney Amerika'daki 2015/2016 Zika virüsü salgını sırasında olayların yayılması, 2014 Dünya Kupası'nın son turunda da yoğun seyahatlerle ilişkilendirildi.
Dünya Sağlık Örgütü, bir pandemik patojenin, aynı anda çok sayıda hasta olması nedeniyle bir durumun sağlık sistemini aşırı yükleyebileceğine dikkat çekmiştir.

Tarihte Salgınlar

Tarihte yaşanan başlıca salgınlar:

  • Veba: 165-180 yılları arasında Roma İmparatorluğu topraklarına yayılan bir salgın salgını ve yaklaşık 5 milyon insanın hayatını kaybetmesi.
  •  Veba: 541'den itibaren 8. yüzyıla kadar fark edildi. Hastalık Akdeniz'e ve Romalılar tarafından bilinen dünyaya yayıldı. Ölümlerin sayısı tartışmalıdır.
  •  Kara Ölüm (Kara Veba): 1347-1352 Orta Asyada ortaya çıkan ve başta Avrupa genelinde olmak üzere tahmini olarak 25 milyon, yani o zamanki Avrupa nüfusunun üçte biri kadar insanın ölümüyle sonuçlanmıştır.
  •  Veba: 1896'da ilk olarak Çin'de ortaya çıktı ve dünya çapında yaygınlaşarak yaklaşık 12 milyon insanın ölümüne neden oldu.
  • HIV / AIDS: Dünya çapında yayılması 1980'den beri hala devam ediyor. Bir pandemi olarak değerlendirilebilir: UNAIDS'e göre, 1980'den- 2018 sonuna kadar yaklaşık 75 milyon enfekte ve 32 milyon kişinin öldüğü değerlendirilmektedir.
  • SARS: ile ilişkili koronavirüsün 2002/2003 yıllarında dört kıtaya hızlı bir şekilde yayılması, nispeten az sayıda hasta insana (Dünya Sağlık Örgütü'ne kayıtlı yaklaşık 8100 kişi) rağmen bir SARS salgını olarak sınıflandırılmıştır.
  • SARS-CoV-2 (Koronavirüs): ilk olarak Aralık 2019'da Çin'de ortaya çıkmıştır. 30 Ocak 2020'de uluslararası bir sağlık problemi olarak tanımlandıktan sonra salgın olarak ilan edilmiştir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından 11 Mart 2020'de ''pandemi'' olarak ilan edilmiştir.

Pandemi Etkisi

Daha yakın zamanlarda, influenza pandemileri medyanın dikkatini çekti. Bu pandemikler, antijenik yüzey molekülleri hemaglutinin (HA) ve nöraminidaz (N) değişen grup A influenza virüsleri tarafından tetiklendi. Bu tür değişiklikler herhangi bir zamanda meydana gelebilir ve aşılamaya rağmen bağışıklık sistemi tarafından bir enfeksiyondan sonra değişen yüzey moleküllerinin tanınmamasına veya yeterince kontrol edilmemesine yol açar. Bunun sonucu, virüslerin enfekte olmuş insanların vücudunda çoğalabilmesidir.

Bir grip salgını veya “grip dalgası” bir popülasyonun% 10-20'sini enfekte eder, ancak salgınlar lokal kalır. Bir pandemi durumunda, virüsler hızla ve tüm dünyada % 50'ye varan enfeksiyon oranları ile yayılır. Tetikleyici, her zaman bir antijen kaymasından (insan ve kuş, yani kümes hayvanı kaynaklı gen segmentlerinden) oluşan bir influenza A virüsünün yeni bir alt tipidir. Böyle bir "kuş gribi" ve insan grip virüslerinin bir karışımı, örneğin, bu hayvanlar her iki virüsün taşıyıcıları ise, domuzlarda ("domuz gribi") meydana gelebilir.

Bir salgın olmayan "grip" yıllarında bile, çok sayıda insan her yıl bu hastalıktan veya sonuçlarından, özellikle de bakteriyel süperenfeksiyonun bir sonucu olarak pnömoninin sonuçlarından ölmektedir. Örneğin, 2017/18 kış yarısında Robert Koch Enstitüsü'ne laboratuvarda onaylanmış yaklaşık 334.000 griple ilgili hastalık bildirilmiştir; 60.000 kişi hastanelere kabul edilmiş ve grip enfeksiyonu nedeniyle 1.674 kişi ölmüştür.

Önleyici Tedbirler

Dünya Sağlık Örgütü, 1948'de dünya çapında bir izleme sistemi kurdu; bu sistem, dolaşan virüs suşlarını sürekli olarak yeni varyantlar açısından kontrol etmek için çok sayıda referans laboratuvarı kullanıyor. Bu saha çalışmaları, gelecek kış sezonu için aşı kompozisyonu için yıllık olarak yenilenen tavsiyelerin temelini oluşturur, bu nedenle tavsiye ile aşının üreticisi tarafından yeterli temini arasında on ila on iki ay sürebilir.

Buna ek olarak, Dünya Sağlık Örgütü 1999 yılında tüm ülkelerin ulusal pandemi planlarını hazırlamalarını istemiştir. Bu önlemler, bir yandan, bir pandemi durumunda güvenli aşıların hızlı bir şekilde üretilmesini sağlamayı amaçlamaktadır; Avrupa için, Avrupa İlaç Ajansı Aşı Uzman Grubu yönergeler geliştirmiştir. Öte yandan, denenmiş ve test edilmiş bir önlemler kataloğu, enfeksiyon zincirini kırmaya ve tıbbi bakım sağlamaya yardımcı olmalıdır. 2006-2015 arasında dünya çapında aşı üretimi yılda tahmini 0.5-1.5 milyar dozdan yaklaşık 6 milyar doza yükselmiştir.

İnfluenza virüsleri ile enfeksiyonun bir sonucu olarak, hava yolları bu bakterilerin neden olduğu pnömokok ve pnömoni ile kolonize olabilir, bu da özellikle kronik hastalıkları olan hastalarda ve yaşlılarda yaşamı tehdit edebilir. Pnömokok aşısı pnömokok pnömonisi ve ölüm riskini azaltır iki aylık ve üzeri bebekler için, 60 yaşın üzerinde olan tüm insanlar için ve özellikle akciğer veya kalp hastalıkları olan hastalar için önerilir.

Acil Durum Planlaması

İnfluenza salgınının patlak vermesi durumunda, 2005 yılının başında yayınlanan Almanya için ulusal pandemik plan, tüm hastaların tedavi edilmesini sağlamak için antiviral ilaçların kullanılması gerektiğini şart koştu. Federal devletler daha sonra bu ilaçları stoklamayı planlamaya başladı. Ulusal pandemik plan ilçelerin ve belediyelerin daha ayrıntılı yerel planlaması ile desteklenmiştir. 2016 yılında Ulusal Pandemi Planı revize edilmiş ve daha sonra güncellenmiştir. Her biri 10 milyon Euro'luk finansmanla, Novartis ve GlaxoSmithKline sözleşmeli olarak üretim kapasitelerini tüm nüfusa pandemik bir aşı verilebilecek şekilde genişletmek zorundadır.

İlk İsviçre salgını grip planı 2004 yılında Pandemi Hazırlık ve Yönetimi Federal Komisyonu (EKP) yönetiminde hazırlanmıştır. Bu plan en son 2018'de güncellenmiştir. İsviçre'de ayrıca antiviral ilaçlarla zorunlu bir depo vardır. Federal Halk Sağlığı Ofisi ayrıca koruyucu maskelerin önlem olarak satın alınmasını tavsiye eder.

Sağlık hizmeti Avusturya'da ulusal bir mesele olduğundan, federal hükümet sadece tavsiye ve koordinasyon sağlayabilir. Bununla birlikte, 2006 yılında (Şubat 2020 itibariyle) güncel bir grip salgını planı yayınlanmıştır. Bölgesel pandemik planlara bir örnek Viyana için grip salgını planlamasıdır. Avusturya Sivil Savunma Birliği de bir pandemi durumunda davranış kurallarını içeren bir rehber yayınlamıştır.

Pandemi İle Alakalı Filmler

  • Salgın - Lautlose Killer (1995),
  • Pandemi - Tödliche Erreger (2007)
  • Contagion (2011).

Sosyal Medyada Paylaş