Nikola Tesla Kimdir?

Norm Bilgi
2020-03-04nikola tesla kimdir

Nikola Tesla 10 Temmuz 1856'da Sırbistan'ın Smiljan kasabasında doğdu. 7 Ocak 1943'te Amerika'nın New York kentinde vefat etti. Bir mucit, fizikçi ve elektrik mühendisiydi. Yaşamının çalışmaları, elektrik mühendisliği alanında, özellikle de iki fazlı alternatif akım olarak bilinen elektrik enerjisi iletimi için sistemin geliştirilmesi gibi elektrik enerjisi teknolojisi alanındaki sayısız yeniliklerle karakterizedir. Tesla, 112'si ABD'de olmak üzere 26 ülkede 280'den fazla patent aldı.

Nikola Tesla, şu anda Hırvatistan'da bulunan Gospić yakınlarındaki Lika'daki Smiljan köyünde Sırp ebeveynlerin beş çocuğundan dördüncüsü olarak doğdu. Ailesi Sırp Ortodoks rahip Milutin Tesla ve eşi Georgina idi. Doğum yeri Aziz Peter ve Smiljan Paul Kilisesi'nin yeridir. Ortodoks Kilisesi'nin vaftiz kaydında, doğum tarihine hala Julian takvimine göre girildiği görülmüştür. Nikola Tesla'nın üç kız kardeşi ve bir ağabeyi vardı.

Nikola Tesla, Gospić'teki ilkokul ve ortaokul ve Karlovac'taki Liseye gitti. Lise yıllarında teyzesi Stanka ve emekli bir albay olan kocası Dane Branković ile yaşadı.

1875 yılında Graz'daki Imperial Royal Teknik Üniversitesi'nde "Studium Generale" a başladı ve ilk yıl ortalamanın üzerinde bir konferansa katıldı. 21 Temmuz 1876'da makine mühendisliği ana dersine erişim izni verildi. Fizik profesörü Jakob Pöschl'de o sırada Zénobe Gramme'den yeni bir DC jeneratörü olan Gramme makinesini tanıdı. Çalışmanın ikinci yılında, çalışma aktivitesi önemli ölçüde azaldı. Üçüncü öğretim yılında sınavı tamamlamadı ve öğrenim ücretini ödemedikten sonra 1877/78 yılında üniversiteden çıkarıldı.

İlk Profesyonel Zamanları

Nikola Tesla, Marburg an der Drau'ya taşındı ve burada makine mühendisi olarak iş buldu. Boş zamanlarını ilgili barlarda kart ve bilardo oyuncusu olarak geçirdi. 24 Mart 1879'da Tesla, polis emriyle Marburg / Maribor'dan kovuldu ve memleketi Gospić'e geri gönderildi. Bir ay sonra, Nisan 1879'da babası öldü. Ölümünden sonra Tesla başlangıçta Gospić'te kaldı ve yedek öğretmen olarak işe başladı.

1880'de Nikola Tesla, amcası Dane Branković'in mali desteği ile o zamanlar Almanca konuşan Charles Üniversitesi'nde eğitimini tamamlamak için Prag'a gitti.

1881'den 1882'ye kadar Tesla, 1882'de Thomas Alva Edison'un Avrupa'daki şirketlerinin temsilcisi olan Tivadar Puskás'da telgraf teknisyeni olarak iş bulduğu Budapeşte'de yaşadı.

Puskás'ın tavsiyesi ile Tesla, 1882'nin sonlarında Paris'in Fransa'nın önde gelen Edison şirketlerinden birini yöneten Charles Batchelor'a taşındı. Tesla, diğer etkinliklere ek olarak, Kasım 1883'ten Şubat 1884'e kadar Paris'teki Gare de l’Est'te yeni kurulan elektrik aydınlatmasını denetledi.

New York'a Taşındı

6 Haziran 1884'te Tesla neredeyse hiç fon olmadan New York'a taşındı. Sadece iki gün sonra, 8 Haziran 1884'te Thomas Alva Edisons şirketinde çalışmaya başladı. Bu istihdam ilişkisi sadece Tesla'nın maaş beklentilerindeki farklılıklar nedeniyle 7 Aralık 1884'e kadar sürdü.

Mart 1885'te Tesla ve iki iş adamı Rahway merkezli Tesla Electric Light and Manufacturing Company şirketini kurdu. 1885 yılında Tesla'nın ark lambası ve yeni tip bir komütatör gibi ilk patentler uygulanmış ve şirkete getirilmiştir. Ancak, iki iş ortağı Tesla'yı dolandırdı.

1887 ilkbaharında, Tesla geçici olarak işsiz kaldı, yol yapımında günlük işçi olarak çalıştı ve şansının da yardımıyla Batı Birliği'nin müfettişi Alfred S. Brown ve avukat Charles F. Peck ile tanıştı. Brown ve Peck, Tesla'nın birbirleriyle faz dışı 90 ° olan ve şimdi iki fazlı alternatif akımlar olarak bilinen iki alternatif akımdan oluşan dönen bir manyetik alan, dönen bir alan hakkındaki fikirlerinden etkilendiler. Böylece Tesla, Nisan 1887'de ikinci şirketi Tesla Electric Company'yi ortak olarak bulabildi ve iki fazlı alternatif akım üzerindeki ilk çalışma ile uğraştı. Mayıs 1888'e kadar, çok fazlı alternatif akım ve onun çok fazlı patentler olarak adlandırılan iletimi ile ilgili yedi patent (Peck Tesla ile birlikte mal sahibi olarak tescil edildi) kaydedildi. Bunun en önemli patentlerinden, üç fazlı makinelerden biri olan ilk iki fazlı senkron makineyi açıkladı.

Konferansa Davet Edildi

16 Mayıs 1888'de Tesla, Amerikan Elektrik Mühendisleri Enstitüsü'ne (AIEE, şimdi IEEE) çok fazlı alternatif akım hakkında bir konferans vermeye davet edildi. Bu ders New York Konferansı olarak bilinir, bir sansasyona neden olur ve sanayici George Westinghouse'un Tesla'nın farkında olmasına neden olur. Edison'la daha sonra Elektrik Savaşı olarak adlandırılan bir anlaşmazlık içinde olan Westinghouse, 1888'in ortalarında Tesla'nın çok fazlı patentlerinin haklarını güvence altına aldı, ancak bu patentleri Galileo Ferraris'e karşı pratik olarak eşzamanlı ve Tesla'dan bağımsız olarak üç fazlı sistemi icat etti. Tesla'dan bağımsız olarak, Mikhail Ossipowitsch Doliwo-Dobrowolski 1888'de bugün elektrik güç mühendisliğinde ve güç şebekelerinde yaygın olan üç fazlı sistemi icat etti.

Temmuz 1888'den Temmuz 1889'a kadar Tesla, Pittsburgh'daki Westinghouse teknisyenleriyle AC voltaj sistemlerinin pratik uygulamaları üzerinde çalıştı. Doğru akımın alternatif akıma dönüştürülmesi de dahil olmak üzere bu dönemden birkaç patent aldı. Teknik olarak, mevcut Westinghouse makineleri 133 Hz şebeke frekansı için tasarlanmış tek fazlı jeneratörlerdi Tesla'nın makineleri 60 Hz için çok fazlı alternatif akım için tasarlanmıştır. 1890'da Kuzey Amerika'da hala yaygın olan 60 Hz şebeke frekansı ve Westinghouse'daki çok fazlı sistem nihayet hüküm sürdü. Aynı zamanda, bir DC sistemini tercih eden Edison ile bir AC sistemini tercih eden Westinghouse arasındaki elektrik savaşında bir anlaşmazlık patlak verdi.

1889-1900

Ağustos 1889'da, Paris'te ve memleketi Gospić'te kısa bir süre kaldıktan sonra, Tesla New York'a taşındı ve burada Grand Street'te bir laboratuvar kurdu ve yüksek frekanslı alternatif akımlar ve elektromanyetik dalgalar ile uğraşmaya başladı. O zaman, finansal endişelerden kopmuş Broadway'in Astor House gibi birinci sınıf otellerde yaşıyordu. 1890'da, kıvılcım aralıklı ark lambasını iyileştirmek için kesici kontaklar, çok kutuplu AC jeneratörleri ve Tesla transformatörleri olarak adlandırılan rezonans transformatörleri de dahil olmak üzere birkaç patent aldı.

Tesla'nın o sırada peşinde olduğu ve yaşamı boyunca onu bırakmaması gerektiği fikri, yüksek frekanslı alternatif akımlar kullanarak kablosuz enerji iletimini sağlamaktı. Erken bir gaz deşarj tüpü olan Geissler tüpleri ile denemeler yaptı ve Geissler tüplerini odaya yerleştirilen elektrotlar arasında kablolar olmadan ışıklandırdığı düzenli gösteriler düzenledi. Bu etkileyici gösteri genellikle seyircilerde büyük şaşkınlığa neden oldu. Bu gösterilerin bir sonucu olarak, o zamanlar AIEE Başkanı William Arnold Anthony, 20 Mayıs 1891'de New York'taki Columbia College'da bir konferans vermeye davet etti. Columbia Dersi olarak bilinen bu ders, teknik bir ders ve sahne şovunun bir karışımı, çok dikkat çekti.


Columbia Konferansı ve kamuya açık görünümlerinin bir sonucu olarak Tesla, New York yüksek toplumunda tanındı. Bu onun için çeşitli sosyal kapılar açtı. Diğer şeylerin yanı sıra, 31 Temmuz 1891'de Amerikan vatandaşlığı aldı. Şubat 1892'den Ağustos 1892'nin sonuna kadar, Londra da dahil olmak üzere Tesla, 3 Şubat 1892'de Elektrik Mühendisleri Enstitüsü'ne (IEE) ve daha sonra Büyük Britanya Kraliyet Enstitüsü'ne Columbia Dersinin gözden geçirilmiş bir versiyonunu verdi.

1893-1900

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ekonomik krize rağmen, Westinghouse Tesla’nın Columbus Yumurtası, Chicago’daki Dünya’nın Kolomb Fuarında sergilendi. Bu gösterim düzeneği, manyetik dönen alanın metalik bir yumurta ve dönüşü vasıtasıyla etkisini göstermesi ve elektrik savaşının bir parçası olarak Westinghouse tarafından temsil edilen AC sisteminin ruh halini belirlemesi amaçlanmıştır.

Aynı zamanda Tesla, 1893'te New York'taki elektrik ışıkları ve asansörü olan Gerlach Hotel'e taşındı. Ayrıca o yıl West Broadway'de daha büyük bir laboratuvar kurdu ve beş teknisyen çalıştırdı. Yeni laboratuvarında tavana monte edilmiş ve bir Tesla osilatörü tarafından beslenen çok yönlü kablolar vardı.Bu, odadaki Geissler tüpleri ile dolaşmayı mümkün kılarken, yüksek elektrik alan kuvvetleri nedeniyle tüpler kablosuz olarak parladı. Aynı yıl, Philadelphia'daki Franklin Enstitüsü'nde bu deneyler üzerine konferanslar ve Chicago'daki Dünya Kolombiya Sergisi'nde medya tarafından tanınan gösteriler sergiledi. Yarı kendini gösterdi ve cilt etkisi nedeniyle belirli bir dereceye kadar zararsız olan yüksek frekanslı alternatif akımların neden olduğu kıyafetlerinin ve saçlarının yüzeyinde korona deşarjlarına ve optik ışık etkilerine neden oldu.


Tesla, 1890'larda New York'un yüksek toplumunda da çok aktifti ve pahalı bir yaşam tarzına sahipti. Örneğin, bir hafta sonra deri eldivenleri ve kravatları atma ve yenileriyle değiştirme alışkanlığı vardı. Bu süre zarfında tiyatro divası Sarah Bernhardt ve bankacı J. P. Morgan ile de temaslarda bulundu. Bu süre zarfında da aksiliklerle başa çıkmak zorunda kaldı: 13 Mart 1895'te bir yangın, tüm ekipman, belge ve kayıtlarla laboratuvarını tahrip etti. Aynı yıl yeni bir laboratuvar kurabilmesine rağmen, 1895'in sonuna doğru finansal durumu kötüleşti.

Marconi ile Rekabet Halindeydi

1896'da Nikola Tesla o zamanlar yeni keşfedilen X-ışınlarını ele aldı; 1897'de kendini yine yoğun bir şekilde kablosuz öncü Guglielmo Marconi'nin çalışmasıyla yarışan kablosuz enerji ve mesaj iletimi fikirlerine adadı. O zamanlar Tesla, uzaktan kablosuz olarak kontrol edilebilen ve patlayıcı yüklü İspanyol-Amerikan Savaşı'nda kullanılacak, ancak hiç kullanılmamış olan 1,1 metre uzunluğunda insansız denizaltı gibi diğer icatlarla da uğraştı.

1898 sonunda Tesla New York lüks oteli Waldorf-Astoria'ya taşındı ve varlıklı sahibi John Jacob Astor IV'ü yatırımcı olarak kazanmayı başardı. Tesla'nın finansı, masrafları lisanslardan ve nadiren derslerden gelen düzensiz geliri aştığı için 1898'de onun için bir sorun haline geldi. Westinghouse, Tesla'yı kredi ile destekledi, bu da lisans gelirinin bir kısmının patentlerinden vazgeçmesi gerektiği anlamına geliyordu. Ayrıca, New York laboratuvarı, daha büyük yapıların kablosuz enerji iletimini test etmek için çok küçük hale gelmişti.

Colorado Springs'te Laboratuvar Kurdu

Colorado Springs'teki El Paso Electric Company'de hisse sahibi olan patent vekilinden ilham alan Tesla, Mayıs 1899'dan itibaren Colorado Springs çevresindeki seyrek nüfuslu alanda daha büyük bir laboratuvar kurdu. Planla sistemleri ile Tesla, kablosuz olarak ABD'nin doğu kıyısından 1900 Paris Dünya Fuarı'nda Fransa'da planlanan bir alıcı istasyona "Haber ve Enerji" iletmek istedi. Ahşap laboratuvarda çeşitli bobinler ve montajlar ve ortada yıldırım deşarjlarını yakalamaya hizmet edecek olan 50 m yüksekliğe kadar çıkarılabilen bir demir direk vardı. Tesla bu yapıyı o günlüğünde büyüteç verici olarak tanımladı, ancak aynı zamanda mümkün olduğunca az bilgi dışarıya çıkmaya çalıştı. Colorado Springs'teki laboratuvarına yabancıların girmesine izin verilmedi.

Bazı Deneyler Yaptı

Yıldırım deşarjlarıyla yaptığı deneylerde, şimdi Schumann rezonansı olarak adlandırılan düşük frekans aralığında atmosferde oluşan duran dalgaları da tanımladı. Bununla birlikte, bu gözlemleri sistematik olarak sınıflandıramadı ve 1900'lerde atmosferin ve iyonosferin yapısı hala bilinmiyordu. Sadece 50 yıl sonra Winfried Otto Schumann bu gözlemleri açıklayabildi.

Colorado Springs'teki deneyleri sırasında laboratuvarın parçaları yapay ve doğal yıldırım deşarjı ile tekrar tekrar ateşe verildi. Ekim 1899'da Tesla, El Paso Electric Company'nin jeneratörünün yanacağı ve Colorado Springs şehrinin günlerce elektriği olmadığı kadar performansı artırdı. O zamanlar Tesla işleyen bir “dünya enerji sistemi” bulduğuna ikna olmuştu. Aralık 1899'da, daha sonra ünlü Century Dergisi Dickenson V. Alley'nin baş fotoğrafçısı tarafından yapılan, reklam amaçlı olarak laboratuarda ve çevresinde bir dizi fotoğraf çekildi. Tesla, 7 Ocak 1900'de New York'a taşındı ve laboratuvarı olduğu gibi bıraktı. Ne açık elektrik faturalarını ne de çalışanlarının ücretlerini ödedi - beş yıl sonra Tesla bu borçla suçlandı ve laboratuvarın ekipman ve malzemeleri yapı malzemesi olarak satıldı.

1900-1912

Nikola Tesla, 20 Mart 1900'de kablosuz enerji iletimi için ilk patentini aldı. Bugün radyo teknolojisi için ilk patent olarak kabul ediliyor, ancak onu aydınlatma için enerji iletmek için kullanmak istiyordu.

1900'den sonra Nikola Tesla'nın çalışması, aşkınlık ve metafizik alanları için bir tutku ile giderek daha tuhaf hale geldi. 1900'lerin ortalarında, vejetaryen bir diyeti de savunan enerjik bir vejetaryenlik temsilcisinin kıyamet kehanetini yaptığı Yüzyılda İnsan Enerjisini Artırma Sorunu başlığı altında insan enerjisini artırma konusunda abartılı bir makale yayınladı.

Yüksek hacimli ABD dergisi Collier’in Weekly'nin Ocak 1901 sayısında 1899 gibi erken dünya dışı ülkelerle ilk teması olduğunu iddia etti.

J.P. Morgan İle Çalışması

1900'ün sonunda Nikola Tesla'nın mali durumu yeniden kötüleşti. Önceki yatırımcısı, otelci Astor, Tesla'nın kaçışları nedeniyle artık ilgilenmiyordu. Sonuç olarak, Tesla giderek New York toplumuna giderek daha fazla dahil oldu ve çeşitli sosyal etkinliklere zaman ayırdı. Şubat 1901'de bankacı J.P. Morgan'ı yeni bir yatırımcı olarak kazanmayı başardı.

J.P. Morgan'ın yatırımı ile Tesla, 1901'de Long Island'ın kuzey kıyısında Wardenclyffe Kulesi'ni inşa etmeye başladı. Proje sırasında, diğer şeylerin yanı sıra, donörü ile farklılıklar vardı, çünkü Tesla projeyi mesaj iletimi için yüksek performanslı bir radyo vericisi olarak J.P. Morgan'a sundu, ancak gerçekte kule ile dünya çapında kablosuz enerji iletimi hayalini gerçekleştirmek istedi. Morgan, Marconi ile rekabet halinde olan bir radyo sistemi ile ilgileniyordu, örneğin Avrupa'dan borsa haberlerini daha çabuk elde etmek. Tesla J.P. Morgan, Eylül 1902'de Wardenclyffe Kulesi'nin asıl görevi hakkında bilgi verdiğinde, projeden çıktı. J.P. Morgan ile iş ilişkisi sonunda 1904'te kırıldı.

Büyük Mali Sorunları Oldu

1905'te Wardenclyffe Kulesi projesi durdu ve Tesla'nın mali sorunları giderek daha istikrarsız hale geldi. Artık personeli ödeyemedi ve Colorado Springs'teki zamanından beri yasal işlemler başladı. 1905'in sonunda ve 1908'e kadar takip eden yıllar, Tesla gittikçe daha fazla geri çekildi, ancak ara sıra makaleler yazmasına rağmen, kendi üzerine elektroşok terapisi yöntemleri denedi.

Konumu 1908'de, altın madenciliği açısından zengin olan John Hays Hammond'ın ilgisini uyandıran bir tür disk rotorlu pompa olan Tesla türbininin icadı ile gelişti. Yeni yatırımcı ile New York'ta Tesla Tahrik Şirketi'ni kurmayı başardı. 1909'dan itibaren borçlarının bir kısmını geri ödemeye başladı. Bununla birlikte, Tesla türbini zamanın malzeme teknolojisi ile seri üretime getirilemedi ve pratik üretim problemleri nedeniyle günümüzde hala nadiren kullanılmaktadır. 1910'dan sonraki yıllarda finansal sorunları tekrar kötüleşti.

1912-1943

1913'te Tesla'nın portresi Elisabeth Vilma Lwoff-Parlaghy tarafından yağlı boyalarla boyanmıştı. Portrenin ilk sunumları sırasında mavi ışık filtreli ekstra ampuller taktı. Bu nedenle resim Mavi Portre adı altında biliniyordu ve 1913 ve 1916'da New York'ta satış sergilerinde sunuldu. Ancak, hiçbir alıcı bulunamadı ve resim sanatçının malı olarak kaldı. Ressamın mülkiyeti açık artırmanın ardından 2000'lerin başında Husumer NordseeMuseum-Nissenhaus'un fonunda yeniden keşfedilene ve 2009'da Mavi Portre olarak tanınana kadar kayıp olarak kabul edildi.

1913'ün sonunda Tesla, Tesla türbininin prototiplerini Almanya merkezli Bergmann elektrik şirketine satmaya çalıştı, ancak nakliye maliyetleri nedeniyle başarısız oldu. 1914'te, Almanya Rusya'ya savaş ilan ettikten sonra, tüm Alman denizaşırı kabloları İngiliz Donanması tarafından kesildi. Kalan iletişim bağlantısı Sayville'de Telefunken Amerikan yan kuruluşu tarafından işletilen bir radyo istasyonuydu. Bununla birlikte, bu radyo istasyonunun Atlantik'teki bir aktarma gemisi olmadan Avrupa'ya mesaj iletmek için çok az iletim gücü vardı. 1914'te Tesla, finansal sorunları nedeniyle de bu savaş için gerekli istasyonu iyileştirme işini üstlendi. Bu Amerikan gizli servisinin onun farkında olmasına neden oldu.

1916'da Teslaventil'in patentini aldı, bu da bir akış yönündeki akış direncinin zıt yönden daha düşük olduğu gerçeğine dayanıyor, böylece bir doğrultucu etki elde edilebilir.
O sırada Tesla, savaş teknolojisi konusunda da çeşitli yayınlar yazdı. Bu yüzden Ağustos 1917'de Electrical Experimenter dergisinde denizaltılara karşı fantastik silah sistemleriyle ilgili bir makale. “Yüksek frekansta konsantre ışınlar” göndermek istedi.

Son Zamanları

1930'larda Tesla, ekonomik kriz sonucunda neredeyse geçimini sağlayamadı ve New York otellerinde krediyle yaşadı. 1933 yılında, Westinghouse Company, danışma çalışması için ona aylık bir ücret ödemeyi kabul etti. 1 Ocak 1934'te New Yorker Oteline taşındı. Bir mucit olarak ömrünün sonunda giderek daha fazla geri çekildi ve diğer şeylerin yanı sıra 1935'te “radyasyon topları” ile çalıştı.
Tesla, 8 Ocak 1943 sabahı 86 yaşında Hotel New Yorker'da personel tarafından ölü bulundu. Otel odasındaki belgelerine ve mülklerine, Tesla ABD vatandaşı olmasına rağmen, ABD'li yetkililer Yabancı Mülkiyet Sorumlusu Ofisi'nden el koyuldu. Külleri 1952'den beri Belgrad'daki Nikola Tesla Müzesi'ndedir.

Ödüller ve fahri doktoralar

Nikola Tesla, başarıları nedeniyle 1916'da AIEE Edison Madalyası ile ödüllendirildi. 1930'larda Prag Üniversitesi tarafından 1937'de Graz Teknoloji Üniversitesi ve Brno, Bükreş ve Paris'teki üniversiteler tarafından toplam on iki fahri doktora verildi. Sadece Amerika Birleşik Devletleri'nde, yaklaşık 50 yıllık bir çalışma ile 112 patent alabildi.

Sosyal Medyada Paylaş