Nemrut Dağı ve Kommagene Krallığı

Norm Bilgi
2020-02-24 11:55:41Nemrut Dağı ve Kommagene Krallığı

UNESCO Dünya Kültür mirasında yer alan yerlerden biri olan Nemrut Dağı, aynı zamanda Türkiye’nin önemli milli parklarından bir tanesidir. Adıyaman’ın Kahta ilçesine bağlı bir bölge olan Karadut köyü yakınlarında bulunmaktadır. Yüksekliği 2150 metre olan bu dağın tepesinde Kommagene uygarlığına ait izler bulunmaktadır. Yaptığı uzun araştırmalar sonucunda burada bulunan Grekçe yazılı kitabeyi çözen Punchstein aynı zamanda buradaki ait eserlerin Kommagene Krallığına ait olduğunu keşfetmiştir.

M.Ö 163-M.S 72 yılları arasında bu bölgede hüküm süren Kommagene Krallığı’nın kralı I.Antiochos, tanrılarına ve atalarına minnettarlığını göstermek için krallığının en yüksek tepesine anıtsal heykeller ve kendi mezarını yaptırmış.

Heykellerin bir kısmı güneşin doğuşunu, bir kısmı da güneşin batışını izleyecek şekilde oturtulmuş. Bu nedenle özellikle turistik açıdan ziyaret edilebilecek yerler arasında önemli bir konumda olmuştur.

Heykeller yaklaşık 10 metre uzunluğundadır ve kireç taşı bloklarından yapılmış olduğu keşfedilmiştir. Ayrıca Kral I.Antiochos’ un mezarı da burada bulunan Tümülüs’ ün içinde olduğu, fakat günümüzdeki teknolojiye rağmen, buradaki mezarlığın gün yüzüne çıkartılmasına çekinildiği belirtiliyor.

Tokalaşma Heykeli

Kommagene Krallığı

Kommagene Krallığı’nın kuruluşu, Perslerle Büyük İskenderin karşı karşıya geldiği savaşta , Büyük İskenderin galip gelmesiyle, o bölgenin valisi diyebileceğimiz Mithridates’in bağımsızlığını ilan etmesiyle oluyor. Mithridates öldüğünde tahta oğlu I.Antiochos geçiyor ve Kommagene Krallığı’nın en parlak dönemi bu zamanda yaşanıyor.

Nemrut Dağında toplamda üç teras bulunmaktadır. Nemrutla özdeşleşmiş tanrı heykelleri; doğu ve batı teraslarında yer almaktadır. Orta kısımda ise Tümülüs bulunmaktadır. I.Antiochos şehrin bir kaç bölgesine tanrılar tarafından korunduğunu ve görevlendirildiğini ifade eden tokalaşma heykelleri yaptırmış ve bu heykellerden bir tanesi de Nemrut’ta bulunmaktadır.

Başlıca heykeller ise Kartal, Aslan, Kommagene, Antiochos, Apollon, Zeus ve Herakles’ e aittir. zamanla buradaki heykellerin baş kısımları zamana yenik düşerek gövde kısımlarından ayrılmıştır.

Hayvan heykelleri, koruyucu heykeller olarak bilinmektedir. Kartal, Krallığın gökyüzündeki hakimiyetini, ayrıca Zeus’un emirlerini ulaştırma görevini üstleniyor. Aslan ise Krallığın hakimiyetinin bir göstergesi olarak biliniyor.

Sosyal Medyada Paylaş