Margarin görüngüğü gibi masum mu?

Norm Bilgi
2020-01-18 03:47:58Margarin görüngüğü gibi masum mu?

1869 yılında Fransız Kimyacı ve mucit olan Mege Mouries’in süt ve iç yağı karışımını karıştırıp, bu karışımı soğutarak iri kristaller elde etmesiyle margarinin sofralarımızdaki serüveni başlamıştır. Patenti alınan margarin o zamanlar da tamamen hayvansal bir yağdı. Bu ürüne margarin isminin verilmesinin nedeni ise Mege Mouries’in kristalleri inciye benzetmesi, ‘Margarita’ kelimesinin Latince’de karşılığının ‘inci’ olmasıdır. 1877 yılından sonra margarinin içine bitkisel yağlar da katılmaya başlanmıştır. Peki, margarinin Mouries ‘in benzetmesini yaptığı saf ve temizliğin sembolü ‘inci’ gibi masum bir yağ olduğu söylenebilir mi? Bu sorunun cevabını bulmak için günümüzdeki üretim prosesini incelemeye koyuluyoruz.

Öncelikle organik margarin diye bir şeyin olmadığını kimyasal şartlarla üretilen margarin varlığını kabul etmek durumundayız. Margarin; Soya, Kanola, Palm ve Ayçiçeği türevleri gibi bitkisel yağların kısmi olarak basıncın etkisiyle hidrojenle doyurulması sonucunda elde edilir. Doymamış yağların doyurulması yöntemiyle elde edilme aşamasında ortaya trans yağ asitleri çıkıyor. Türkiye’de Gıda Tarım ve Orman Bakanlığının üreticilere izin verdiği trans yağ miktarının %1’i geçmeyecek şekilde mevzuata alındığı biliniyor. Her ne kadar böyle olsa da margarin yağı eritildiği zaman ortaya müthiş bir oranda trans yağ asitlerinin oluşumunun olduğunu uzmanlar açıklamaktadır.

Margarinlerin üretimi sırasında fermente rekombine süt yada fermente yağsız süt kullanılması, tereyağ benzeri koku ve tadın sağlanması için her zaman yeterli değildir. Bu nedenle genellikle asetil metil karbinol veya diasetil ve bütirik asit katılmaktadır.

Margarinin Zararları Nelerdir?

  • Bağışıklık sisteminizi zayıflatır.
  • Damar tıkanıklığına neden olmasıyla beraber koroner kalp hastalığına yol açar.
  • Şeker hastalığına yakalanma riskini yükseltir.
  • Astım hastalığına yakalanma riskini yükseltir.
  • Kolesterolü oldukça yükseltir. İyi kolesterolü düşürür.
  • Kansere yakalanma riskini arttırır.
  • Anne sütünün kalitesini düşürür.

Sosyal Medyada Paylaş