Limon Nedir? Faydaları Nelerdir?

Norm Bilgi
2020-03-01 11:05:08Limon Nedir? Faydaları Nelerdir?

İlk Nerede Yetiştirildi?

Limonun kökeni bilinmemekle birlikte, limonların ilk olarak Assam'da (kuzeydoğu Hindistan'da bir bölge), kuzey Burma'da veya Çin'de yetiştirildiği düşünülmektedir. Limon üzerinde yapılan genomik bir çalışma, onun acı portakal (ekşi portakal) ve sitron arasında bir melez olduğunu gösterdi. Limonlar, Antik Roma zamanında MS'nin ikinci yüzyılından geç olmamak üzere, İtalya'nın güneyine Avrupa'ya girdi. Ancak, bunlar yaygın olarak yetiştirilmiyordu. Daha sonra Pers'e, ardından MS 700 civarında Irak ve Mısır'a tanıtıldı. Limon ilk olarak literatürde 10. yüzyılda yapılan tarımla ilgili Arapça bir incelemede kaydedilmiş ve aynı zamanda bahçelerde süs bitkisi olarak kullanılmıştır. Arap dünyasına ve Akdeniz bölgesine yaygın olarak dağılmıştır. Avrupa'da ilk önemli limon ekimi 15. yüzyılın ortalarında Cenova'da başladı. Daha sonra 1493'te Christopher Columbus, seyahatlerinde Hispaniola'ya limon tohumları getirdiğinde Amerika'ya tanıtıldı. İspanya'nın Yeni Dünya'daki fethi, limon tohumlarının yayılmasına yardımcı oldu. Daha çok süs bitkisi ve ilaç olarak kullanılmıştır. 19. yüzyılda, Florida ve Kaliforniya'ya limonlar daha çok ekildi.

Kelime Anlamı ve Ülkelere Göre Çeşitleri

Limon kelimesinin kökeni Orta Doğu olabilir. Bu kelime Eski Fransız limonundan, sonra İtalyan limonundan, Arapça laymūn veya līmūn'dan ve Sanskrit'in (nimbū, “kireç”) bir narenciye için genel bir terim olan Farsça līmūn'dan gelir.

 • Ayrıca yeşil ve sarı alacalı dış cilde sahip pembe etli bir Eureka limonu vardır. 'Femminello St. Teresa' veya 'Sorrento' İtalya'ya özgüdür. Bu meyvenin lezzeti limon yağlarında yüksektir. Limoncello yapımında geleneksel olarak kullanılan çeşittir.
 • 'Yen Ben' Avustralyalı bir çeşittir. Limon, 100 g referans miktarında Günlük Değer'in% 64'ünü sağlayan zengin bir C vitamini kaynağıdır (tablo). Limonlar, terpenler, polifenoller, ve tanenler dahil olmak üzere çok sayıda fito kimyasal içerir. Limon suyu, limon suyundan (yaklaşık 47 g / l) biraz daha fazla sitrik asit, greyfurt suyunun yaklaşık iki katı sitrik asit ve portakal suyunda bulunan sitrik asit miktarının Limon suyu, kabuğu ve kabuğu çok çeşitli yiyecek ve içeceklerde kullanılır.
 • Bonnie Brae' dikdörtgen, pürüzsüz, ince tenli ve çekirdeksizdir. Bunlar çoğunlukla San Diego County, ABD'de yetiştirilmektedir. 'Eureka' yıl boyunca ve bol miktarda büyür. Bu, yıl boyunca birlikte meyve ve çiçek üretme kabiliyeti nedeniyle 'Dört Mevsim' (Quatre Saisons) olarak da bilinen yaygın süpermarket limonudur. Bu çeşitlilik aynı zamanda yerli müşteriler için bir tesis olarak da mevcuttur.

Kullanıldığı Yerler

 • Bütün marmelat, lor ve likörü yapmak için kullanılır.
 • Dilimleri ve kabuğu, yiyecek ve içecekler için garnitür olarak kullanılır.
 • Meyvenin rendelenmiş dış kabuğu olan limon kabuğu rendesi, pişmiş ürünler, pudingler, pirinç ve diğer yemeklere lezzet katmak için kullanılır.
 • Limon suyu limonata, kokteyl ve meşrubat yapmak için kullanılır. Balıkların marinatlarında kullanılır.
 • Limon ağacının yaprakları pişmiş et ve deniz ürünleri hazırlamak ve çay yapmak için kullanılır.

Yararları Nelerdir?

 • Asitleri balıktaki aminleri uçucu olmayan amonyum tuzlarına dönüştürerek nötralize eder.
 • Ette, asit sert kolajen liflerini kısmen hidrolize eder, eti yumuşatır, ancak düşük pH proteinleri denatüre eder, pişirildiklerinde kurumasına neden olur.
 • Birleşik Krallık'ta özellikle kreplere limon suyu sık sık eklenir. Tuz kabuğuna ve kabuğuna nüfuz eder, yumuşatır ve neredeyse süresiz olarak sürecek şekilde iyileştirir.
 • Kabuğun önemli bir endüstri kullanımı, gıda ve diğer ürünlerde jelleştirici bir ajan, koyulaştırıcı ajan ve stabilizatör olarak kullanılan bir polisakkarit olan pektin üretimidir. Bir makine hücreleri parçalar ve yağı temizlemek için bir su spreyi kullanır. Yağ / su karışımı daha sonra süzülür ve santrifüj ile ayrılır.
 • Bakır kapları aydınlatmak için tuz veya kabartma tozuna batırılmış bir yarı limon kullanılır.
 • Bir mutfak temizleme maddesi olarak meyve suyu kokusu giderebilir, gresi temizleyebilir, lekeleri temizleyebilir ve dezenfekte edebilir.
 • Limon yağı aroması insan bağışıklık sistemini etkilemez, ancak gevşemeye katkıda bulunabilir.
 • Bir eğitim bilimi deneyi, elektrotları bir limona bağlamayı ve elektrik üretmek için bir pil olarak kullanmayı içerir.
 • Limon suyu ısı ile geliştirilen basit bir görünmez mürekkep olarak kullanılabilir.

Limonların minimum 7 ° C (45 ° F) sıcaklığa ihtiyacı vardır, bu nedenle ılıman iklimlerde yıl boyunca dayanıklı değildirler, ancak olgunlaştıkça daha sert olurlar. Narenciye, aşırı kalabalık dalları kırparak minimum budama gerektirir ve en uzun dal, gür büyümeyi teşvik etmek için kesilir. Yaz boyunca, en güçlü büyümenin ipuçlarını geri çekmek, daha bol gölgelik gelişimi sağlar. Olgun bitkiler “su filizleri” adı verilen istenmeyen, hızla büyüyen filizler üretebildikleri için bunlar bitkinin altındaki veya ortasındaki ana dallardan çıkarılır.

Sosyal Medyada Paylaş