Kurbağa Kök Hücrelerinden Robot Üretildi

Norm Bilgi
2020-02-09 13:24:52Kurbağa Kök Hücrelerinden Robot Üretildi

Amerika bilim adamları, yapmış oldukları çalışmayla birlikte Afrika pençeli kurbağalardan aldıkları kök hücrelerle ilk defa 'canlı robot' üretti. Bu robotlar bir milimetreden küçük ve kendi kendine hareket edebilen küçük robotlardır.

Özel bir yapay zeka tarafından kesilip şekillendirilen daha önce eşi benzeri olmayan 'Xenobat' adı verilen bu robotlar, bir canlı organizma gibi ölüyor ve yaralarını da tedavi edebiliyorlar. Bu robotlar ilaç taşıyacak şekilde tasarlanmış. Adına 'Xenobat' denilmesinin sebebi de kök hücrelerin 'Xenopus Laevis' isminde bir Afrika kurbağasından alınması nedeniyle olduğu belirtiliyor.

Bilim insanları geliştirilen bu robotların sağlık ve çevre temizliğinde kullanımının mümkün olabileceğini söylüyorlar. Bununla birlikte okyanusların mikro plastiklerden arındırılması ve zehirli maddelerin tespit edilip ortadan kaldırılmasının yanı sıra, tıkanan damarların açılması, vücut içine yerleştirilmeleriyle birlikte ilaç enjeksiyonu ve tedavi amaçlı uygulamalar da kullanılabilecek.

Robotların kuvvetli ve uzun ömürlü olması için sıklıkla plastik ve metal malzemeler kullanılırdı. Ancak bu buluşla beraber robotlar biyolojik dokularla üretilmiş oldu. Bu robotlar bilim adamlarınca 'canlı ve programlanabilir organizmalar' olarak ta adlandırılmaktadır.

Evrimsel algoritmayla tasarlanan 'Xenobat' robotlarının ömrü 7 ila 10 gün arasında değişebiliyor. Fakat üremelerinin ve evrim geçirmelerinin mümkün olmayacağı da belirtiliyor. Tasarım aşamasında 500-1000 arası kalp ve deri hücresiyle gelişi güzel üç boyutlu konfigürasyonlar oluşturulmuş. Oluşturulan tasarımlar sanal bir ortamda test edildi ve kalp hücreleri atmaya başladığı andan itibaren robotların ne kadar yol aldığı ölçülerek en iyi performans sağlayan hücrelerle yeni tasarımlar oluşturuldu. Robotlar , insan müdahalesine gerek duymadan yapay zeka kontrolünde üretildi. Araştırmacıların alınan bilgilere göre 1 mm'den daha büyük ve daha fark yaratan fonksiyonları bulunan robotlar için çalışmaların devam ettiği belirtiliyor.

Sosyal Medyada Paylaş