Dünyada ve Türkiyede Futbol Tarihi

Norm Bilgi
2020-02-24 11:16:28dünyada ve türkiyede futbol tarihi

FUTBOLUN TARİHİ

Futbolun; yapılan bilimsel araştırmalar sonucun da, milattan önce 200'lü yıllar da askeri eğitim amacıyla Çin’de oynanan cuju ismindeki oyun ile yakınlık gösterdiğini ortaya çıkarmıştır. Cuju oyunu, kıl ve yünden üretilmiş topları, toprağa dikilen iki direğin arasından geçirme temeline dayanan bir oyundur. Futbolun çok eski dönemler de oynanan bir oyun türü olduğunun göstergesi olarak, yapılan arkeolojik kazılar da Sümerler dönemin de ve Yunan asıllı Homeros‘un bilinen şiiri Odissa‘da bu tip bir oyunu oynayan insanlardan bahsetmesi gösterilebilir.

Orta Çağ’a gelindiğinde 1314 yılında İngiltere’de o dönemin imparatoru ülkede futbol oyununu oynamayı yasaklamış ve bu yasak 300 yıl kadar sürmüştür. Daha sonra ise bu yasak kaldırılmıştır. Modern futbol ise 19. yüzyıla gelindiğinde kendini göstermeye başlamıştır.

Farklı ülkelerin bir araya gelerek futbol oynamasını mümkün kılan dönem ise 1904 yılında FİFA’nın kuruluşu ile birlikte başlamıştır. 2007 yılında yayınlanan rapora göre dünya çapın da resmi futbol kulüplerindeki kayıtlı oyuncuların 270 milyon kişi olduğu görülmektedir.

Kendine özgü kuralları olan futbol, iki takım arasında 11'er kişilik as kadro ile oynanır. Oyundaki amaç, topu rakip kalenin iki direği arasından geçirmektir. Elle veyahut kolla oynamak yasaktır, ama bedenin her hangi bir yeriyle veyahut kafa ile topa vurulabilir. Sadece kaleciler belirlenen bir alanda topu elle tutabilir.

Her takımın kendine ait bir simgesi ve forması olur. Futbolcular, müsabakalar da bu formaları giyerler ve her oyuncunun formasının üzerinde farklı bir numara vardır. Fakat kaleciler, diğer oyunculardan kolay bir şekilde ayırt edilebilmeleri için farklı renkte forma giymektedir. Tüm futbolcular, futbola özgü olarak üretilmiş ayakkabılar (krampon) kullanırlar.

Futbolun Türkiye’ye Gelişi

Futbolun ülkemizde ilk olarak 19. yüzyılın son döneminde oynanmaya başladığı söylenebilir. Osmanlı zamanında Selanik'te ortaya çıkan futbol sevgisi, zaman geçtikçe Bornova'ya kadar yayılmıştır.Kurulan ilk futbol kulübü ise, İngilizler tarafından İzmir'de kurulmuştur. Daha sonra ise İstanbul'da Kadıköy ve Moda şehirlerinde kendini göstererek ilgi çekmeyi başarmıştır.Ülkemizde ilk futbol maçı, 1897 yılında İzmir ve İstanbul karmaları arasında olmuş, ve tarihe not düşülmüştür.Reşad Danyal bey ile Fuad Hüsnü bey tarafından ilk Türk futbol takımı 'Black Stocking' olmuştur. İstanbul'da Rumlar ve İngilizlerin oynadığı bir oyun olması, insanlar arasında hızla yayılması sonucu peş peşe futbol takımları kurulmuştur.

1903 yılında Beşiktaş, 1905'te Galatasaray, 1907'de ise Fenerbahçe Spor kulüpleri kurulmuştur. Kuruluşlarından bu yana ezeli rekabet içinde olan bu kulüpler futbolumuzun gelişmesine oldukça büyük katkı sağlamışlardır.

Sosyal Medyada Paylaş