3D Yazıcı Teknolojisiyle Ev İnşaatı

Norm Bilgi
2020-02-24 11:21:253d yazıcı ile neler yapılabilir

3D Yazıcı Nedir?

Öncelikle 3D Yazıcı nedir? Bu kavramı tanımlayarak yazımıza başlayalım. 3D Yazıcı teknolojisi: Katmanlı üretim olarak tabir edilir. Bilgisayar'da tasarımını yaptığınız 3 boyutlu objeleri, belirlediğiniz boyutta somut hale dönüştürebileceğiniz hızlı bir şekilde prototip üretme araçlarıdır. 3D baskı, ilk olarak 1980'ler de başlamasından bu yana, kendini geliştirerek büyük anlamda uzun bir yol kat etti.

3D Yazıcı ile Ne Yapabilirsin?

Açıklamak gerekirse; bilgisayar da 3 boyutlu olarak tasarladığınız her şeyi 3D Yazıcı teknolojisi ile üretebilirsiniz. Protez el üretimi yapabilir, Otomotiv sektöründe kullanabilir, çikolata veyahut meyve bile tasarlayıp basabilirsiniz.

3D Yazıcılarda hangi ham maddeler kullanılır?

3D yazıcılar da genel olarak Abs ve Pla plastikleri kullanılmaktadır. Profesyonel makineler de seramikten titanyuma, mumsu materyalden, çeliğe kadar bir çok değişik ham madde ile baskı yapmak mümkündür.

3D Baskı İle Ev İnşaatı

İçinde yaşayacağımız 3D teknolojiyle inşa edilecek olan evlerin, artık hayal edilen bir obje olmaktan çıktığı söylenebilir. Bu konuda dünyanın bazı noktaların da öne çıkan şirketler olsa da Çin'in sektörde lider konumda varlığını sürdüren birçok şirketi, Bir gün için de 3D baskı teknolojisiyle 10 evin inşasını yapma yeterliliğine sahip bulunmaktadır. Ekonomik bir yatırım olmasının yanı sıra ve geri dönüştürülmüş malzeme kullanılarak inşa edilen evler; parçalar halinde basılmaktadır. Tasarlanan evde, bu parçalar birbirleriyle birleştirilir.

3D baskı teknolojisini kullanan şirketler; insanların ihtiyacı olan ve birçok kişinin yaşam kalitesini arttırmayı amaçlayan bu yenilik getiren ve oldukça şaşırtıcı teknolojiyi insanlarla buluşturuyor. Sadece yağ, su ve toprak kullanarak kullanılan 3D baskı teknolojisi, büyük bir yapıyı düşük enerji maliyetiyle tasarlayıp inşa edebiliyor. Bu teknoloji yalnızca içinde oturacağınız evi inşa etmek için değil, evinizin içindeki mobilyaları bile kapsayacağı söylenebilir.

Sosyal Medyada Paylaş